Σάββατο 2 Ιουλίου 2011

Special Olympics: 5 μετάλλια για την Ελλάδα!

Απόλυτα επιτυχημένη ήταν η παρουσία της ελληνικής αποστολής στο γκολφ στους Παγκόσμιους Αγώνες Special Olympics. Η Ελλάδα κατέκτησε συνολικά πέντε μετάλλια, τέσσερα χρυσά και ένα χάλκινο. Συγχαρητήρια!

Πιο συγκεκριμένα στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου ανέβηκαν οι Μαρία Πετρίδη (κατηγορία F1), Πεϊνίρης Ζαχαρίας (κατηγορία Μ2), Μεϊντάνης Σπύρος (κατηγορία Μ3) και ο Ερνάντες Γκαρσία Ρενέ (κατηγορία Μ1).

Τρίτος κατετάγη ο Γρατσώνης Αδάμ (κατηγορία Μ1), ενώ την τέταρτη θέση κατέλαβε η Γεωργία Πολλάτου (κατηγορία F3).

Η προπονήτρια της Εθνικής Ομάδας Γκολφ Special Olympics, Γαρυφαλλιά Καλκαβούρα, που ήταν ιδιαίτερα χαρούμενη και ικανοποιημένη με τις επιδόσεις των αθλητών και αθλητριών της, δήλωσε με έμφαση και νόημα: «ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΕΣΑ!»